Založ si blog

Myslím, teda som?

Nasledujúci článok môže byť miestami zveličený. Ako každý iný príspevok aj tento berte s nadhľadom.

Základným vlastníctvom človeka je jeho život a tých pár centimetrov kubických vypĺňajúcich priestor vo vnútri našej lebky. Teda minimálne by to tak malo byť. Bohužiaľ, nám viac záleží na hmotnom vlastníctve, aby každý videl, kým by som mohol byť a nie kto som. Naše životy sú zaseknuté v slučkách vymedzených tromi bodmi: práca, peniaze, majetok. Potom, keď sa slučka rozpletie, zistíme, že je všetko preč.

Spoliehame sa na to, čo máme, aj keď nám to je v podstate k ničomu. Dobre, tak vážne ma zas brať nemusíte. Samozrejme, že potrebujeme strechu nad hlavou a iné „maličkosti“ na uspokojenie primárnych potrieb. Sama si neviem predstaviť život bez nejakého hmotného základu, no žiť len pre hmotné je obmedzujúce. Nie, zatiaľ neriešim rodinný rozpočet a nie, neviem, čo predstavuje byť za niekoho zodpovedný. Viem však, čo je to prchavosť života a jeho zmyslu. Odporúčam vám žiť, nie len prežívať. Nikdy neviete, čo vás v budúcnosti čaká a či vôbec nejaká bude.

Čo sa týka toho voľného priestoru, ktorého sme majiteľmi, prekvapuje ma, ako ľahko sa ho dokážu ľudia vzdať. Považujeme sa za vrchol vývoja, za najvyspelejšieho tvora, za dokonalosť. Od zvierat sa líšime tým, že vieme premýšľať a učiť sa. Úprimne, neviem či máme právo porovnávať sa. Vidíte nejaký rozdiel medzi psom, ktorý sa naučí štekať za pochvalné slovo a človekom, ktorý vybrecháva naučené slová ako nejakú modlu len preto, lebo ho omámili slová populizmu? Niektorí ľudia sa dajú veľmi ľahko vycvičiť. A možno to nie sú len niektorí. V konečnom dôsledku sme produktom spoločnosti a naše názory pochádzajú z už existujúceho zdroja. Naše správanie a myslenie je ovplyvnené výchovou, za ktorú je opäť zodpovedná CELÁ spoločnosť, nie len rodičia. Oni sami boli kedysi nepopísanými hárkami, podobne ako my. Nechcem teda kritizovať nikoho konkrétneho. Som len ďalší produkt spoločnosti.

Rovnako ako neexistuje objektívnosť, neexistuje ani správny názor. Preto vezmite tento názor ako subjektívny a jeho správnosť súďte podľa vlastných noriem.

Vo farbách dúhy

17.02.2018

Láska je láska, tej nerozkážeš. Jej definícia je nejasná, dokonca nemožná. Je to mágia, čaro, pobláznenie. Nie je to len o vášni, ide o jeho/jej slová, úsmev, o pohľad a dotyk. Je to korenie viac »

Pár minút alebo celý život

15.02.2018

Myslím, že sa na Slovensku nenájde nikto, kto ešte neokomentoval dopravnú situáciu. Či už MHD, autobusy, vlaky či nepretržité zápchy. Aj ja patrím medzi nich. No od určitého momentu v mojom viac »

Kúsok z Pravdy

12.02.2018

Svoju „blogovú tvorbu“ tu praktizujem len krátko, no napriek tomu dostatočne dlho na to, aby som si nevšimla, že ľudia priam bažia po téme (teraz mi odpustite, že použijem nasledujúce slovo) viac »

Grécko, pláž, Zakynthos

Grécky ostrov Zakynthos zasiahlo zemetrasenie

22.02.2018 06:12

Zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 4,8 zasiahlo oblasť pri západogréckom ostrove Zakynthos.

Grécko, pláž, Zakynthos

Grécky ostrov Zakynthos zasiahlo zemetrasenie

22.02.2018 06:12

Zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 4,8 zasiahlo oblasť pri západogréckom ostrove Zakynthos.

depresia, únava, žena, smútok

Čakárne psychiatrov praskajú vo švíkoch

22.02.2018 06:00

Ministerstvo zdravotníctva zvažuje, že liečbu ľahších porúch presunie na iných lekárov.

sonja batova

Zomrela Sonja Baťová, nevesta zakladateľa obuvníckej dynastie Tomáša Baťu

21.02.2018 22:59

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrela v nemocnici v kanadskom Toronte v noci na stredu Sonja Baťová.

lucy

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 4993x
Priemerná čítanosť článkov: 555x

Autor blogu

Kategórie

Archív