Založ si blog

Myslím, teda som?

Nasledujúci článok môže byť miestami zveličený. Ako každý iný príspevok aj tento berte s nadhľadom.

Základným vlastníctvom človeka je jeho život a tých pár centimetrov kubických vypĺňajúcich priestor vo vnútri našej lebky. Teda minimálne by to tak malo byť. Bohužiaľ, nám viac záleží na hmotnom vlastníctve, aby každý videl, kým by som mohol byť a nie kto som. Naše životy sú zaseknuté v slučkách vymedzených tromi bodmi: práca, peniaze, majetok. Potom, keď sa slučka rozpletie, zistíme, že je všetko preč.

Spoliehame sa na to, čo máme, aj keď nám to je v podstate k ničomu. Dobre, tak vážne ma zas brať nemusíte. Samozrejme, že potrebujeme strechu nad hlavou a iné „maličkosti“ na uspokojenie primárnych potrieb. Sama si neviem predstaviť život bez nejakého hmotného základu, no žiť len pre hmotné je obmedzujúce. Nie, zatiaľ neriešim rodinný rozpočet a nie, neviem, čo predstavuje byť za niekoho zodpovedný. Viem však, čo je to prchavosť života a jeho zmyslu. Odporúčam vám žiť, nie len prežívať. Nikdy neviete, čo vás v budúcnosti čaká a či vôbec nejaká bude.

Čo sa týka toho voľného priestoru, ktorého sme majiteľmi, prekvapuje ma, ako ľahko sa ho dokážu ľudia vzdať. Považujeme sa za vrchol vývoja, za najvyspelejšieho tvora, za dokonalosť. Od zvierat sa líšime tým, že vieme premýšľať a učiť sa. Úprimne, neviem či máme právo porovnávať sa. Vidíte nejaký rozdiel medzi psom, ktorý sa naučí štekať za pochvalné slovo a človekom, ktorý vybrecháva naučené slová ako nejakú modlu len preto, lebo ho omámili slová populizmu? Niektorí ľudia sa dajú veľmi ľahko vycvičiť. A možno to nie sú len niektorí. V konečnom dôsledku sme produktom spoločnosti a naše názory pochádzajú z už existujúceho zdroja. Naše správanie a myslenie je ovplyvnené výchovou, za ktorú je opäť zodpovedná CELÁ spoločnosť, nie len rodičia. Oni sami boli kedysi nepopísanými hárkami, podobne ako my. Nechcem teda kritizovať nikoho konkrétneho. Som len ďalší produkt spoločnosti.

Rovnako ako neexistuje objektívnosť, neexistuje ani správny názor. Preto vezmite tento názor ako subjektívny a jeho správnosť súďte podľa vlastných noriem.

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

„Iní“ a tí „normálni“

03.07.2018

Pôvodne som chcela písať niečo o kultúre, hudbe a festivaloch, no napokon som zistila, že asi skončím niekde inde. A navyše, znovu sa vrátim k téme, ktorú som už raz riešila. Dúha nepatrí viac »

sója - strukoviny

USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

20.09.2018 22:00

Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom sóje do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s vlaňajšími 25 percentami.

Gibraltár

Španielsko chce do októbra dosiahnuť dohodu s Britániou ohľadom Gibraltáru

20.09.2018 21:58

Gibraltár, zámorské teritórium Británie na južnom cípe Pyrenejského polostrova, opustí EÚ spoločne s Britániou budúci rok 29. marca.

Ukrajina, Doneck

Pušilin ohlásil kandidatúru na post lídra Doneckej ľudovej republiky

20.09.2018 21:22

Od novembra 2014 slúži ako vyslanec DĽR na rokovaniach Trilaterálnej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskej metropole Minsk.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 25535x
Priemerná čítanosť článkov: 1064x

Autor blogu

Kategórie