Založ si blog

Myslím, teda som?

Nasledujúci článok môže byť miestami zveličený. Ako každý iný príspevok aj tento berte s nadhľadom.

Základným vlastníctvom človeka je jeho život a tých pár centimetrov kubických vypĺňajúcich priestor vo vnútri našej lebky. Teda minimálne by to tak malo byť. Bohužiaľ, nám viac záleží na hmotnom vlastníctve, aby každý videl, kým by som mohol byť a nie kto som. Naše životy sú zaseknuté v slučkách vymedzených tromi bodmi: práca, peniaze, majetok. Potom, keď sa slučka rozpletie, zistíme, že je všetko preč.

Spoliehame sa na to, čo máme, aj keď nám to je v podstate k ničomu. Dobre, tak vážne ma zas brať nemusíte. Samozrejme, že potrebujeme strechu nad hlavou a iné „maličkosti“ na uspokojenie primárnych potrieb. Sama si neviem predstaviť život bez nejakého hmotného základu, no žiť len pre hmotné je obmedzujúce. Nie, zatiaľ neriešim rodinný rozpočet a nie, neviem, čo predstavuje byť za niekoho zodpovedný. Viem však, čo je to prchavosť života a jeho zmyslu. Odporúčam vám žiť, nie len prežívať. Nikdy neviete, čo vás v budúcnosti čaká a či vôbec nejaká bude.

Čo sa týka toho voľného priestoru, ktorého sme majiteľmi, prekvapuje ma, ako ľahko sa ho dokážu ľudia vzdať. Považujeme sa za vrchol vývoja, za najvyspelejšieho tvora, za dokonalosť. Od zvierat sa líšime tým, že vieme premýšľať a učiť sa. Úprimne, neviem či máme právo porovnávať sa. Vidíte nejaký rozdiel medzi psom, ktorý sa naučí štekať za pochvalné slovo a človekom, ktorý vybrecháva naučené slová ako nejakú modlu len preto, lebo ho omámili slová populizmu? Niektorí ľudia sa dajú veľmi ľahko vycvičiť. A možno to nie sú len niektorí. V konečnom dôsledku sme produktom spoločnosti a naše názory pochádzajú z už existujúceho zdroja. Naše správanie a myslenie je ovplyvnené výchovou, za ktorú je opäť zodpovedná CELÁ spoločnosť, nie len rodičia. Oni sami boli kedysi nepopísanými hárkami, podobne ako my. Nechcem teda kritizovať nikoho konkrétneho. Som len ďalší produkt spoločnosti.

Rovnako ako neexistuje objektívnosť, neexistuje ani správny názor. Preto vezmite tento názor ako subjektívny a jeho správnosť súďte podľa vlastných noriem.

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Miznú stromy aj všednosť

03.04.2018

Otvorím oči, moje chodidlá sa dotknú studenej zeme. Desať rokov. Ďalší deň. Otvorím oči, ďalšie starosti. Dvadsať rokov. Rutina sa opakuje. Ďalší deň. Otvorím oči. Tridsať rokov. Takto viac »

jahody samozber

Jahodové plantáže lákajú

25.05.2018 08:00

Letné počasie z prelomu apríla a mája sa postaralo nielen o skoršie dozrievanie jahôd, ale aj o úrodu, aká tu už viac rokov nebola.

CANADA-EXPLOSION/

V reštaurácii pri kanadskom Toronte vybuchla bomba, zranila 15 ľudí

25.05.2018 07:50

Polícia zverejnila fotografiu dvoch podozrivých. Podľa zdroja agentúry Reuters sa obom podarilo z miesta utiecť. K akcii sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Plyn

Poľsko a Litva sa spoja plynovodom, zruší izoláciu Pobaltia

25.05.2018 07:00

Prevádzkovatelia plynárenských sietí Poľska a Litvy vo štvrtok podpísali dohodu o vybudovaní cezhraničného prepojenia ich plynovodov.

írsko, potraty

Írski voliči v referende rozhodujú o liberalizácii zákona o interrupciách

25.05.2018 06:43

Prieskumy verejnej mienky naznačujú miernu prevahu prívržencov tábora za legalizáciu interrupcií.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 15357x
Priemerná čítanosť článkov: 808x

Autor blogu

Kategórie