Založ si blog

Pár minút alebo celý život

Myslím, že sa na Slovensku nenájde nikto, kto ešte neokomentoval dopravnú situáciu. Či už MHD, autobusy, vlaky či nepretržité zápchy.

Aj ja patrím medzi nich. No od určitého momentu v mojom živote, kedy mi oči otvorila jedna udalosť, si hovorím, že pár minút môžem stratiť.

Tma ako v rohu, ešte k tomu aj hmla. Zimu som cítila až v kostiach, zuby vysielali morzeovku k tej peknej, hrejivej postieľke, ktorú som musela opustiť pred necelou hodinou. Krása.

Našťastie vlak príde o pár minút. Sekundy sa však nejako vlečú, obyčajne sú ochotnejšie a rýchlejšie. Dve blikajúce červené bodky a cinkanie závor mi naznačuje, že predsa len prišla tá chvíľa, kedy si sadnem do vyhriateho vlaku. Závory padajú a trúbenie vlaku naznačuje, aby som ani nepomyslela na to, že je to môj vlak. Ten si dáva dnes načas. Pripravená na závan mrazu tiahnuci sa za rýchlikom, sledujem mihanie rôznych farebných grafitov a nerozoznateľných šmúh sediacich za oknami. Výjav dopĺňa škrípanie vlakovej súpravy ešte z čias za lepší zajtrajšok.

Zrazu si však uvedomím, že sa grafity nezlievajú jeden do druhého a to škrípanie sú vlastne brzdy. To, čo som si pomyslela, sa mi potvrdilo, keď ľudia začali vystupovať z vlaku. Nikto sa v tej chvíli neodvážil šomrať. Do školy som sa dostala so 120-minútovou meškanou v ruke. Chcete vedieť, čo sa stalo? Dvadsať metrov odo mňa sa jedna žena rozhodla, že pre ňu nemá cenu už ani jedna sekunda.

Od tejto chvíle, vždy, keď vidím upozornenie na meškanie vlaku z dôvodu nehody na trati viem, že vo večerných správach oznámia smrť pre mňa neznámej, no pre niekoho milujúcej osoby.

Nedávno som o blízku osobu mohla prísť aj ja. Tá si práve užívala každodennú monotónnu cestu, keď vlak prudko zabrzdil a ešte pár metrov vpred hrkotal. Ľudia vyviazli maximálne s modrinami vďaka človeku, ktorý sa rozhodol, že život stovky ľudí je prednejší ako jeho vlastný. Dôkazom jeho hrdinstva mi bol rušeň vystavený na stanici, premenený na skrkvané papierové lietadielko. Vlak sa zrazil s kamiónom a hrozilo, že by sa vykoľajil, ak by sa niekto nerozhodol o záchranu iných.

Vtedy vlaky meškali celý deň. Pre niekoho to bol deň, kedy si uvedomil hodnotu svojho života, pre iného to bol deň, keď stratil otca, manžela či syna. Zároveň to bol deň ako každý iný, vlaky meškajú a ja nestíham… Zvláštne, akú rozdielnu hodnotu má pre nás čas.

Všetko a dokopy nič

01.06.2018

Nasledujúcu článok je zmesou sarkazmu, irónie, beznádeje, hnevu a ľahostajnosti. Je to tok myšlienok, ktoré ignorujte alebo kritizujte. Prípadne niečo medzi tým. Chráňme si osobné údaje! viac »

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Sarah Sandersová, USA, Florida, škola,Trump, zbrane,

Trumpovu hovorkyňu Sandersovú údajne odmietli obslúžiť v reštaurácii

23.06.2018 22:04

Stránky reštaurácie vzápätí zaplavilo množstvo pozitívnych aj negatívnych hodnotení kvality podniku.

Bratislava, Korunovácia Leopolda II., Marek Majeský

V Bratislave korunovali mladšieho syna Márie Terézie Leopolda II.

23.06.2018 21:47

Samotnej korunovácii predchádzal korunovačný sprievod, ktorý po obrade pokračoval ulicami Bratislavy až na Hviezdoslavovo námestie.

Británia, protest, brexit, Londýn

Na druhé výročie referenda o brexite demonštrovali v Londýne desaťtisíce ľudí

23.06.2018 21:13

Demonštrácia sa konala pri príležitosti druhého výročia referenda, v ktorom Briti tesnou väčšinou odsúhlasili tzv. brexit.

Horst Seehofer

Seehofer zopakoval, že nehodlá v spore s Merkelovou ustúpiť

23.06.2018 20:27

Predsedníčka koaličnej SPD varovala, že sa Seehofer vydal na cestu "k nemeckému brexitu".

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 16792x
Priemerná čítanosť článkov: 840x

Autor blogu

Kategórie