Založ si blog

Pár minút alebo celý život

Myslím, že sa na Slovensku nenájde nikto, kto ešte neokomentoval dopravnú situáciu. Či už MHD, autobusy, vlaky či nepretržité zápchy.

Aj ja patrím medzi nich. No od určitého momentu v mojom živote, kedy mi oči otvorila jedna udalosť, si hovorím, že pár minút môžem stratiť.

Tma ako v rohu, ešte k tomu aj hmla. Zimu som cítila až v kostiach, zuby vysielali morzeovku k tej peknej, hrejivej postieľke, ktorú som musela opustiť pred necelou hodinou. Krása.

Našťastie vlak príde o pár minút. Sekundy sa však nejako vlečú, obyčajne sú ochotnejšie a rýchlejšie. Dve blikajúce červené bodky a cinkanie závor mi naznačuje, že predsa len prišla tá chvíľa, kedy si sadnem do vyhriateho vlaku. Závory padajú a trúbenie vlaku naznačuje, aby som ani nepomyslela na to, že je to môj vlak. Ten si dáva dnes načas. Pripravená na závan mrazu tiahnuci sa za rýchlikom, sledujem mihanie rôznych farebných grafitov a nerozoznateľných šmúh sediacich za oknami. Výjav dopĺňa škrípanie vlakovej súpravy ešte z čias za lepší zajtrajšok.

Zrazu si však uvedomím, že sa grafity nezlievajú jeden do druhého a to škrípanie sú vlastne brzdy. To, čo som si pomyslela, sa mi potvrdilo, keď ľudia začali vystupovať z vlaku. Nikto sa v tej chvíli neodvážil šomrať. Do školy som sa dostala so 120-minútovou meškanou v ruke. Chcete vedieť, čo sa stalo? Dvadsať metrov odo mňa sa jedna žena rozhodla, že pre ňu nemá cenu už ani jedna sekunda.

Od tejto chvíle, vždy, keď vidím upozornenie na meškanie vlaku z dôvodu nehody na trati viem, že vo večerných správach oznámia smrť pre mňa neznámej, no pre niekoho milujúcej osoby.

Nedávno som o blízku osobu mohla prísť aj ja. Tá si práve užívala každodennú monotónnu cestu, keď vlak prudko zabrzdil a ešte pár metrov vpred hrkotal. Ľudia vyviazli maximálne s modrinami vďaka človeku, ktorý sa rozhodol, že život stovky ľudí je prednejší ako jeho vlastný. Dôkazom jeho hrdinstva mi bol rušeň vystavený na stanici, premenený na skrkvané papierové lietadielko. Vlak sa zrazil s kamiónom a hrozilo, že by sa vykoľajil, ak by sa niekto nerozhodol o záchranu iných.

Vtedy vlaky meškali celý deň. Pre niekoho to bol deň, kedy si uvedomil hodnotu svojho života, pre iného to bol deň, keď stratil otca, manžela či syna. Zároveň to bol deň ako každý iný, vlaky meškajú a ja nestíham… Zvláštne, akú rozdielnu hodnotu má pre nás čas.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

Kolarovo, Zadrzani, Kuciak, NAKA, polícia

Polícia údajne prehľadáva Kočnerove objekty

16.10.2018 08:39

Ide o domové prehliadky, ktoré súvisia s násilnou trestnou činnosťou.

Čína, uhlie, ťažba, priemysel

USA zvažujú upraviť vojenské základne na vývoz uhlia a plynu

16.10.2018 08:25

Spojené štáty zvažujú upraviť vojenské základne na západnom pobreží Spojených štátov na tranzitné miesta pre vývoz uhlia a zemného plynu do Ázie.

Dolár

Deficit Spojených štátov je najvyšší za šesť rokov

16.10.2018 08:00

Rozpočtový deficit Spojených štátov vo fiškálnom roku 2018 vzrástol o 113 miliárd dolárov na 779 miliárd dolárov.

parlament,

Nájde koalícia v parlamente 90 hlasov?

16.10.2018 08:00

Poslanci Národnej rady majú dnes na stole dva dôležité zákony.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 27381x
Priemerná čítanosť článkov: 1095x

Autor blogu

Kategórie