Založ si blog

Verím, že veríš

Určiť presný počet náboženstiev, ktoré sú na svete uznávané, nie je možné. Máme základné typy, ich odnože, sekty, no i úplne nové (ak ale niekto zistí presný počet, s radosťou to sem doplním). Myslím, že každý vidí ich význam pre človeka inak.

Pre niekoho ide o pocit istoty, ktorá mu dáva odpoveď na nejasnosti v živote. Niektorí ani nevedia, prečo a v čo veria, jednoducho len veria, pretože tak boli vychovaní. Niekto zas berie božstvo ako zmysel života, či návod ako ho viesť. Jednoducho, už tisícročia ľudia v niečo veria. Najprv to bolo uctievanie prírody, neskôr si vytvorili bohov, ktorí mohli za nevysvetliteľné prírodné úkazy, až napokon začali uctievať knihy.

Tak, ako ty veríš v Boha, niekto môže veriť v Alaha, v UFO alebo mýtické stvorenie s krídlami. Je to každého osobná vec, za ktorú by nemal byť odsudzovaný. Samozrejme, názor si i tak utvoríme…

Ja nevidím v náboženskej viere ľudí žiadny problém. Ak neobmedzujú iných, nehrajú sa s ich životmi a neprekračujú hranice morálnosti, nech si veria v čo chcú. Ale aká je tá hranica, všakže? Nuž, ťažko povedať, opäť to závisí od osobných noriem ľudí. Toto ale rozpitvávať nechcem.

Ak vás to zaujíma, ja som neveriaca. Neverím v žiadne božstvo, nie som v žiadnej sekte. Mojím zmyslom života je dnešok a zajtrajší deň. Hmm… znie to trošku beznádejne? Hah, asi ste tomu dali iný význam a nie ten môj. Môj pohľad na život ste už mali možnosť zistiť. Chcem žiť a nie prežívať za účelom splnenia toho, čo odo mňa vyžaduje (podľa mňa) niečo nejestvujúce. Pre istotu, žeby niekto nepochopil, vieru mám. Každý ju musí mať, inak stráca zmysel života a tým aj život.

Avšak týmto nechcem negovať myšlienky, ktoré napríklad so sebou nesie kresťanstvo. Prikázania sú niečo, čo človeka vedie k lepšej ceste. No myslím, že tieto pravidlá by mohol mať v sebe každý, kto si hovorí človek. Je to ľudská etika. Rovnako tak aj tradície, obrady a zvyky súvisiace s jednotlivými náboženstvami stoja za ocenenie. Skôr to ale považujem za kultúru, ktorú si ľudia založili.

Je možné, že sa pletiem a existuje niečo, čo nesie zodpovednosť za ľudstvo. Ktoré z náboženstiev (a či vôbec) je tým niečím sa určiť nedá. Preto radšej hľadám odpoveď na otázku o vzniku našej rasy vo vede a histórií. Je to pre mňa reálnejšie.

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

„Iní“ a tí „normálni“

03.07.2018

Pôvodne som chcela písať niečo o kultúre, hudbe a festivaloch, no napokon som zistila, že asi skončím niekde inde. A navyše, znovu sa vrátim k téme, ktorú som už raz riešila. Dúha nepatrí viac »

sója - strukoviny

USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

20.09.2018 22:00

Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom sóje do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s vlaňajšími 25 percentami.

Gibraltár

Španielsko chce do októbra dosiahnuť dohodu s Britániou ohľadom Gibraltáru

20.09.2018 21:58

Gibraltár, zámorské teritórium Británie na južnom cípe Pyrenejského polostrova, opustí EÚ spoločne s Britániou budúci rok 29. marca.

Ukrajina, Doneck

Pušilin ohlásil kandidatúru na post lídra Doneckej ľudovej republiky

20.09.2018 21:22

Od novembra 2014 slúži ako vyslanec DĽR na rokovaniach Trilaterálnej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskej metropole Minsk.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 25537x
Priemerná čítanosť článkov: 1064x

Autor blogu

Kategórie