Založ si blog

Verím, že veríš

Určiť presný počet náboženstiev, ktoré sú na svete uznávané, nie je možné. Máme základné typy, ich odnože, sekty, no i úplne nové (ak ale niekto zistí presný počet, s radosťou to sem doplním). Myslím, že každý vidí ich význam pre človeka inak.

Pre niekoho ide o pocit istoty, ktorá mu dáva odpoveď na nejasnosti v živote. Niektorí ani nevedia, prečo a v čo veria, jednoducho len veria, pretože tak boli vychovaní. Niekto zas berie božstvo ako zmysel života, či návod ako ho viesť. Jednoducho, už tisícročia ľudia v niečo veria. Najprv to bolo uctievanie prírody, neskôr si vytvorili bohov, ktorí mohli za nevysvetliteľné prírodné úkazy, až napokon začali uctievať knihy.

Tak, ako ty veríš v Boha, niekto môže veriť v Alaha, v UFO alebo mýtické stvorenie s krídlami. Je to každého osobná vec, za ktorú by nemal byť odsudzovaný. Samozrejme, názor si i tak utvoríme…

Ja nevidím v náboženskej viere ľudí žiadny problém. Ak neobmedzujú iných, nehrajú sa s ich životmi a neprekračujú hranice morálnosti, nech si veria v čo chcú. Ale aká je tá hranica, všakže? Nuž, ťažko povedať, opäť to závisí od osobných noriem ľudí. Toto ale rozpitvávať nechcem.

Ak vás to zaujíma, ja som neveriaca. Neverím v žiadne božstvo, nie som v žiadnej sekte. Mojím zmyslom života je dnešok a zajtrajší deň. Hmm… znie to trošku beznádejne? Hah, asi ste tomu dali iný význam a nie ten môj. Môj pohľad na život ste už mali možnosť zistiť. Chcem žiť a nie prežívať za účelom splnenia toho, čo odo mňa vyžaduje (podľa mňa) niečo nejestvujúce. Pre istotu, žeby niekto nepochopil, vieru mám. Každý ju musí mať, inak stráca zmysel života a tým aj život.

Avšak týmto nechcem negovať myšlienky, ktoré napríklad so sebou nesie kresťanstvo. Prikázania sú niečo, čo človeka vedie k lepšej ceste. No myslím, že tieto pravidlá by mohol mať v sebe každý, kto si hovorí človek. Je to ľudská etika. Rovnako tak aj tradície, obrady a zvyky súvisiace s jednotlivými náboženstvami stoja za ocenenie. Skôr to ale považujem za kultúru, ktorú si ľudia založili.

Je možné, že sa pletiem a existuje niečo, čo nesie zodpovednosť za ľudstvo. Ktoré z náboženstiev (a či vôbec) je tým niečím sa určiť nedá. Preto radšej hľadám odpoveď na otázku o vzniku našej rasy vo vede a histórií. Je to pre mňa reálnejšie.

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Miznú stromy aj všednosť

03.04.2018

Otvorím oči, moje chodidlá sa dotknú studenej zeme. Desať rokov. Ďalší deň. Otvorím oči, ďalšie starosti. Dvadsať rokov. Rutina sa opakuje. Ďalší deň. Otvorím oči. Tridsať rokov. Takto viac »

jahody samozber

Jahodové plantáže lákajú

25.05.2018 08:00

Letné počasie z prelomu apríla a mája sa postaralo nielen o skoršie dozrievanie jahôd, ale aj o úrodu, aká tu už viac rokov nebola.

CANADA-EXPLOSION/

V reštaurácii pri kanadskom Toronte vybuchla bomba, zranila 15 ľudí

25.05.2018 07:50

Polícia zverejnila fotografiu dvoch podozrivých. Podľa zdroja agentúry Reuters sa obom podarilo z miesta utiecť. K akcii sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Plyn

Poľsko a Litva sa spoja plynovodom, zruší izoláciu Pobaltia

25.05.2018 07:00

Prevádzkovatelia plynárenských sietí Poľska a Litvy vo štvrtok podpísali dohodu o vybudovaní cezhraničného prepojenia ich plynovodov.

írsko, potraty

Írski voliči v referende rozhodujú o liberalizácii zákona o interrupciách

25.05.2018 06:43

Prieskumy verejnej mienky naznačujú miernu prevahu prívržencov tábora za legalizáciu interrupcií.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 15361x
Priemerná čítanosť článkov: 808x

Autor blogu

Kategórie