Založ si blog

Verím, že veríš

Určiť presný počet náboženstiev, ktoré sú na svete uznávané, nie je možné. Máme základné typy, ich odnože, sekty, no i úplne nové (ak ale niekto zistí presný počet, s radosťou to sem doplním). Myslím, že každý vidí ich význam pre človeka inak.

Pre niekoho ide o pocit istoty, ktorá mu dáva odpoveď na nejasnosti v živote. Niektorí ani nevedia, prečo a v čo veria, jednoducho len veria, pretože tak boli vychovaní. Niekto zas berie božstvo ako zmysel života, či návod ako ho viesť. Jednoducho, už tisícročia ľudia v niečo veria. Najprv to bolo uctievanie prírody, neskôr si vytvorili bohov, ktorí mohli za nevysvetliteľné prírodné úkazy, až napokon začali uctievať knihy.

Tak, ako ty veríš v Boha, niekto môže veriť v Alaha, v UFO alebo mýtické stvorenie s krídlami. Je to každého osobná vec, za ktorú by nemal byť odsudzovaný. Samozrejme, názor si i tak utvoríme…

Ja nevidím v náboženskej viere ľudí žiadny problém. Ak neobmedzujú iných, nehrajú sa s ich životmi a neprekračujú hranice morálnosti, nech si veria v čo chcú. Ale aká je tá hranica, všakže? Nuž, ťažko povedať, opäť to závisí od osobných noriem ľudí. Toto ale rozpitvávať nechcem.

Ak vás to zaujíma, ja som neveriaca. Neverím v žiadne božstvo, nie som v žiadnej sekte. Mojím zmyslom života je dnešok a zajtrajší deň. Hmm… znie to trošku beznádejne? Hah, asi ste tomu dali iný význam a nie ten môj. Môj pohľad na život ste už mali možnosť zistiť. Chcem žiť a nie prežívať za účelom splnenia toho, čo odo mňa vyžaduje (podľa mňa) niečo nejestvujúce. Pre istotu, žeby niekto nepochopil, vieru mám. Každý ju musí mať, inak stráca zmysel života a tým aj život.

Avšak týmto nechcem negovať myšlienky, ktoré napríklad so sebou nesie kresťanstvo. Prikázania sú niečo, čo človeka vedie k lepšej ceste. No myslím, že tieto pravidlá by mohol mať v sebe každý, kto si hovorí človek. Je to ľudská etika. Rovnako tak aj tradície, obrady a zvyky súvisiace s jednotlivými náboženstvami stoja za ocenenie. Skôr to ale považujem za kultúru, ktorú si ľudia založili.

Je možné, že sa pletiem a existuje niečo, čo nesie zodpovednosť za ľudstvo. Ktoré z náboženstiev (a či vôbec) je tým niečím sa určiť nedá. Preto radšej hľadám odpoveď na otázku o vzniku našej rasy vo vede a histórií. Je to pre mňa reálnejšie.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

Miroslav Lajčák

Prezidentské voľby by podľa najnovšieho prieskumu vyhral Lajčák

19.11.2018 10:40

Súčasný minister zahraničných vecí má pred Mistríkom a Harabinom náskok až 20%.

Peter Žiga

Žiga loboval na stredoeurópskom fóre za jadrovú energiu

19.11.2018 10:36

Slovenská republika práve vďaka jadru podľa Petra Žigu dosahuje podiel nízkouhlíkových zdrojov na úrovni až 82 %, s perspektívou ďalšieho rastu.

SR ŠTS Kosík polícia Mali zadržanie

Kosík je v Mali stále za mrežami

19.11.2018 10:12

Bývalý príslušník SIS minulý týždeň tvrdil, že ho z väzenia prepustili.

pišta harabin

Švecová žiada preloženie Harabina na nižší súd

19.11.2018 10:03

Konanie Harabina v trestnej veci Róberta Lališa podľa šéfky Najvyššieho súdu smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 28348x
Priemerná čítanosť článkov: 1134x

Autor blogu

Kategórie