Založ si blog

Bolo vlastne niekedy aj dobre?

Čo bolo predtým, bolo zle. Čo je teraz, je rovnako zle. Bolo vlastne niekedy aj dobre?

Stretávam sa s názorom, že obdobie socializmu bolo dobré. Neexistovali tí podnikatelia, ktorí zdierajú obyčajných ľudí. Ľudia si boli rovnejší. Mali ste istú budúcnosť.

Stretávam sa s názorom, že obdobie socializmu bolo zlé. Museli ste stáť v rade na banány, pomaranče… Nemali ste možnosť slobodne si vybrať, kde budete študovať. Ak ste mali názor, boli ste sledovaní. Ak ste chceli spoznať svet, boli ste sledovaní. Ak ste sa správali inak, ako bolo nanormované, boli ste sledovaní.

Stretávam sa s názorom, že dnes je lepšie. Ľudia majú viac slobody, môžu podnikať, výber v obchode je širší. Existuje sloboda slova, môžete sa prejaviť.

Stretávam sa s názorom, že dnes je horšie. Za socializmu sa aspoň snažili, aby ľudia o ich špine nevedeli. Existuje korupcia a mafia, vtedy také nebolo.

Mnoho názorov. Čo z toho ale vybrať? Všetko má pre aj proti. Ja budem môcť hovoriť o dobe, keď… o niekoľko rokov. Tie žartíky o banánoch, pomarančoch a podpultových praktikách sú asi jediné, čo dnes pre mňa ostalo. Nemôžem porovnávať, pretože na to by som potrebovala dve strany. A ja mám len jednu. Preto som viac naklonená k tomu, že demokracia je o inom. O trochu lepšom. Áno, to, či tu vôbec nejaká je, by sa dalo debatovať na dlho. No cítim aspoň nejaký pocit slobody a slobody slova. Inak by ste asi nečítali tieto riadky. Avšak to, čo sa deje v poslednej dobe, bolo jej porušenie. Viem, vyvoláva to strach a hnev zároveň. Je to tá nespravodlivosť, kedy sú si niektorý ľudia rovnejší ako tí druhí. Keď sa snažíte niečo dosiahnuť, no vopred to vzdávate. Pocit neschopnosti.

Na svete nikdy nebude rovnováha, nikdy sa ľudia nezhodnú, že toto je tá konečná idyla. Každý je iný, preto ani svet nemôže byť rovnaký. Každý sa snaží vytvoriť si svoju idylu. Najhoršie však je, keď človek nemá ani len tú poslednú možnosť, vytvoriť si jej ilúziu.

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

„Iní“ a tí „normálni“

03.07.2018

Pôvodne som chcela písať niečo o kultúre, hudbe a festivaloch, no napokon som zistila, že asi skončím niekde inde. A navyše, znovu sa vrátim k téme, ktorú som už raz riešila. Dúha nepatrí viac »

sója - strukoviny

USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

20.09.2018 22:00

Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom sóje do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s vlaňajšími 25 percentami.

Gibraltár

Španielsko chce do októbra dosiahnuť dohodu s Britániou ohľadom Gibraltáru

20.09.2018 21:58

Gibraltár, zámorské teritórium Británie na južnom cípe Pyrenejského polostrova, opustí EÚ spoločne s Britániou budúci rok 29. marca.

Ukrajina, Doneck

Pušilin ohlásil kandidatúru na post lídra Doneckej ľudovej republiky

20.09.2018 21:22

Od novembra 2014 slúži ako vyslanec DĽR na rokovaniach Trilaterálnej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskej metropole Minsk.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 25538x
Priemerná čítanosť článkov: 1064x

Autor blogu

Kategórie