Založ si blog

Bolo vlastne niekedy aj dobre?

Čo bolo predtým, bolo zle. Čo je teraz, je rovnako zle. Bolo vlastne niekedy aj dobre?

Stretávam sa s názorom, že obdobie socializmu bolo dobré. Neexistovali tí podnikatelia, ktorí zdierajú obyčajných ľudí. Ľudia si boli rovnejší. Mali ste istú budúcnosť.

Stretávam sa s názorom, že obdobie socializmu bolo zlé. Museli ste stáť v rade na banány, pomaranče… Nemali ste možnosť slobodne si vybrať, kde budete študovať. Ak ste mali názor, boli ste sledovaní. Ak ste chceli spoznať svet, boli ste sledovaní. Ak ste sa správali inak, ako bolo nanormované, boli ste sledovaní.

Stretávam sa s názorom, že dnes je lepšie. Ľudia majú viac slobody, môžu podnikať, výber v obchode je širší. Existuje sloboda slova, môžete sa prejaviť.

Stretávam sa s názorom, že dnes je horšie. Za socializmu sa aspoň snažili, aby ľudia o ich špine nevedeli. Existuje korupcia a mafia, vtedy také nebolo.

Mnoho názorov. Čo z toho ale vybrať? Všetko má pre aj proti. Ja budem môcť hovoriť o dobe, keď… o niekoľko rokov. Tie žartíky o banánoch, pomarančoch a podpultových praktikách sú asi jediné, čo dnes pre mňa ostalo. Nemôžem porovnávať, pretože na to by som potrebovala dve strany. A ja mám len jednu. Preto som viac naklonená k tomu, že demokracia je o inom. O trochu lepšom. Áno, to, či tu vôbec nejaká je, by sa dalo debatovať na dlho. No cítim aspoň nejaký pocit slobody a slobody slova. Inak by ste asi nečítali tieto riadky. Avšak to, čo sa deje v poslednej dobe, bolo jej porušenie. Viem, vyvoláva to strach a hnev zároveň. Je to tá nespravodlivosť, kedy sú si niektorý ľudia rovnejší ako tí druhí. Keď sa snažíte niečo dosiahnuť, no vopred to vzdávate. Pocit neschopnosti.

Na svete nikdy nebude rovnováha, nikdy sa ľudia nezhodnú, že toto je tá konečná idyla. Každý je iný, preto ani svet nemôže byť rovnaký. Každý sa snaží vytvoriť si svoju idylu. Najhoršie však je, keď človek nemá ani len tú poslednú možnosť, vytvoriť si jej ilúziu.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

Miroslav Lajčák

Prezidentské voľby by podľa najnovšieho prieskumu vyhral Lajčák

19.11.2018 10:40

Súčasný minister zahraničných vecí má pred Mistríkom a Harabinom náskok až 20%.

Peter Žiga

Žiga loboval na stredoeurópskom fóre za jadrovú energiu

19.11.2018 10:36

Slovenská republika práve vďaka jadru podľa Petra Žigu dosahuje podiel nízkouhlíkových zdrojov na úrovni až 82 %, s perspektívou ďalšieho rastu.

SR ŠTS Kosík polícia Mali zadržanie

Kosík je v Mali stále za mrežami

19.11.2018 10:12

Bývalý príslušník SIS minulý týždeň tvrdil, že ho z väzenia prepustili.

pišta harabin

Švecová žiada preloženie Harabina na nižší súd

19.11.2018 10:03

Konanie Harabina v trestnej veci Róberta Lališa podľa šéfky Najvyššieho súdu smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 28349x
Priemerná čítanosť článkov: 1134x

Autor blogu

Kategórie