Založ si blog

Bolo vlastne niekedy aj dobre?

Čo bolo predtým, bolo zle. Čo je teraz, je rovnako zle. Bolo vlastne niekedy aj dobre?

Stretávam sa s názorom, že obdobie socializmu bolo dobré. Neexistovali tí podnikatelia, ktorí zdierajú obyčajných ľudí. Ľudia si boli rovnejší. Mali ste istú budúcnosť.

Stretávam sa s názorom, že obdobie socializmu bolo zlé. Museli ste stáť v rade na banány, pomaranče… Nemali ste možnosť slobodne si vybrať, kde budete študovať. Ak ste mali názor, boli ste sledovaní. Ak ste chceli spoznať svet, boli ste sledovaní. Ak ste sa správali inak, ako bolo nanormované, boli ste sledovaní.

Stretávam sa s názorom, že dnes je lepšie. Ľudia majú viac slobody, môžu podnikať, výber v obchode je širší. Existuje sloboda slova, môžete sa prejaviť.

Stretávam sa s názorom, že dnes je horšie. Za socializmu sa aspoň snažili, aby ľudia o ich špine nevedeli. Existuje korupcia a mafia, vtedy také nebolo.

Mnoho názorov. Čo z toho ale vybrať? Všetko má pre aj proti. Ja budem môcť hovoriť o dobe, keď… o niekoľko rokov. Tie žartíky o banánoch, pomarančoch a podpultových praktikách sú asi jediné, čo dnes pre mňa ostalo. Nemôžem porovnávať, pretože na to by som potrebovala dve strany. A ja mám len jednu. Preto som viac naklonená k tomu, že demokracia je o inom. O trochu lepšom. Áno, to, či tu vôbec nejaká je, by sa dalo debatovať na dlho. No cítim aspoň nejaký pocit slobody a slobody slova. Inak by ste asi nečítali tieto riadky. Avšak to, čo sa deje v poslednej dobe, bolo jej porušenie. Viem, vyvoláva to strach a hnev zároveň. Je to tá nespravodlivosť, kedy sú si niektorý ľudia rovnejší ako tí druhí. Keď sa snažíte niečo dosiahnuť, no vopred to vzdávate. Pocit neschopnosti.

Na svete nikdy nebude rovnováha, nikdy sa ľudia nezhodnú, že toto je tá konečná idyla. Každý je iný, preto ani svet nemôže byť rovnaký. Každý sa snaží vytvoriť si svoju idylu. Najhoršie však je, keď človek nemá ani len tú poslednú možnosť, vytvoriť si jej ilúziu.

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Miznú stromy aj všednosť

03.04.2018

Otvorím oči, moje chodidlá sa dotknú studenej zeme. Desať rokov. Ďalší deň. Otvorím oči, ďalšie starosti. Dvadsať rokov. Rutina sa opakuje. Ďalší deň. Otvorím oči. Tridsať rokov. Takto viac »

jahody samozber

Jahodové plantáže lákajú

25.05.2018 08:00

Letné počasie z prelomu apríla a mája sa postaralo nielen o skoršie dozrievanie jahôd, ale aj o úrodu, aká tu už viac rokov nebola.

CANADA-EXPLOSION/

V reštaurácii pri kanadskom Toronte vybuchla bomba, zranila 15 ľudí

25.05.2018 07:50

Polícia zverejnila fotografiu dvoch podozrivých. Podľa zdroja agentúry Reuters sa obom podarilo z miesta utiecť. K akcii sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Plyn

Poľsko a Litva sa spoja plynovodom, zruší izoláciu Pobaltia

25.05.2018 07:00

Prevádzkovatelia plynárenských sietí Poľska a Litvy vo štvrtok podpísali dohodu o vybudovaní cezhraničného prepojenia ich plynovodov.

írsko, potraty

Írski voliči v referende rozhodujú o liberalizácii zákona o interrupciách

25.05.2018 06:43

Prieskumy verejnej mienky naznačujú miernu prevahu prívržencov tábora za legalizáciu interrupcií.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 15362x
Priemerná čítanosť článkov: 809x

Autor blogu

Kategórie