Založ si blog

Predsudok náš každodenný

Charakter ľudí sa meria podľa toho, čo si môžu dovoliť. Všeobecne to tak naozaj platí. Viem, tie všetky krásne príslovia hovoria, nesúď knihu podľa obalu. Toto sú však predsudky voči iným.

Ak by ste postavili vedľa seba dvoch ľudí – jedného v obleku, druhého otrhanca, automaticky vám v hlave vyskočí porovnávacia tabuľka. Dobre, nebudem používať len vám. Nám. Patrím sem aj ja. Nerada si to priznávam, vyzniem potom ako bezcharakterný človek, no v určitom zmysle aj mne vyskočí v hlave taký malý výkričník. Ak by som prišla do kontaktu s prvým spomínaným, asi by som naňho pozerala ako na slušného človeka s príjemným vystupovaním. Ak by to bol ten druhý, asi by som si skontrolovala, či mám všetky veci v taške. Predsudok.

Sme v nákupnom centre a vedľa nás sa objaví osoba v burke. Radšej sa vzdialime. Samozrejme pritom nezabúdame zízať. Predsudok. Je však pravdou, že tento predsudok je skôr vyvolávaný strachom. Terorizmus je hrozba, ktorá je, bohužiaľ, aktuálna v každom momente a na každom mieste. Teda na Slovensku určite nie, všakže? Hah.

Vidíme osobu s tmavšou pleťou a hneď – černoch. Osobne nemám rada delenie „podľa farby“. Biely, čierny, žltý, ružový… Čo ja viem, nie je to trošku povrchné? Avšak je to označenie, ktoré sa zaužívalo. Ak ostaneme len pri tomto, je to ešte v poriadku. Ak už ale prekročíme hranicu a začneme používať prvky rasizmu sprevádzajúce šťavnatými nadávkami, no, to už je veľa. Áno, biely proti čiernym… Ono to ale funguje aj naopak. Čierny proti bielym. (Už to znie, ako by som rozohrávala šachovú partiu.) Predsudok.

Existuje nespočetne mnoho spôsobov, ako môže byť predsudok podaný. Američania vysedávajú vo fastfoodoch, ich decká strieľajú po sebe. Židia sú držgroši a blondínky sú hlúpe, veď to hovorí každý vtip. Samozrejme aj policajti, politici, pre niektorých mužov ženy, pre niektoré ženy muži (mimochodom takéto ženy sú na 100% feministky). Pre tínedžera je človek v štyridsiatke „out“, súci na cvičenie skoku do truhly. Pre starších sú deti dnešnej doby ničomné bytosti, ktoré ak nemajú aplikáciu, netrafia ani na záchod. Jaj, dalo by sa toho nájsť mnoho.

Predsudky. Predsudky. Predsudky.

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Miznú stromy aj všednosť

03.04.2018

Otvorím oči, moje chodidlá sa dotknú studenej zeme. Desať rokov. Ďalší deň. Otvorím oči, ďalšie starosti. Dvadsať rokov. Rutina sa opakuje. Ďalší deň. Otvorím oči. Tridsať rokov. Takto viac »

jahody samozber

Jahodové plantáže lákajú

25.05.2018 08:00

Letné počasie z prelomu apríla a mája sa postaralo nielen o skoršie dozrievanie jahôd, ale aj o úrodu, aká tu už viac rokov nebola.

CANADA-EXPLOSION/

V reštaurácii pri kanadskom Toronte vybuchla bomba, zranila 15 ľudí

25.05.2018 07:50

Polícia zverejnila fotografiu dvoch podozrivých. Podľa zdroja agentúry Reuters sa obom podarilo z miesta utiecť. K akcii sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Plyn

Poľsko a Litva sa spoja plynovodom, zruší izoláciu Pobaltia

25.05.2018 07:00

Prevádzkovatelia plynárenských sietí Poľska a Litvy vo štvrtok podpísali dohodu o vybudovaní cezhraničného prepojenia ich plynovodov.

írsko, potraty

Írski voliči v referende rozhodujú o liberalizácii zákona o interrupciách

25.05.2018 06:43

Prieskumy verejnej mienky naznačujú miernu prevahu prívržencov tábora za legalizáciu interrupcií.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 15360x
Priemerná čítanosť článkov: 808x

Autor blogu

Kategórie