Založ si blog

Predsudok náš každodenný

Charakter ľudí sa meria podľa toho, čo si môžu dovoliť. Všeobecne to tak naozaj platí. Viem, tie všetky krásne príslovia hovoria, nesúď knihu podľa obalu. Toto sú však predsudky voči iným.

Ak by ste postavili vedľa seba dvoch ľudí – jedného v obleku, druhého otrhanca, automaticky vám v hlave vyskočí porovnávacia tabuľka. Dobre, nebudem používať len vám. Nám. Patrím sem aj ja. Nerada si to priznávam, vyzniem potom ako bezcharakterný človek, no v určitom zmysle aj mne vyskočí v hlave taký malý výkričník. Ak by som prišla do kontaktu s prvým spomínaným, asi by som naňho pozerala ako na slušného človeka s príjemným vystupovaním. Ak by to bol ten druhý, asi by som si skontrolovala, či mám všetky veci v taške. Predsudok.

Sme v nákupnom centre a vedľa nás sa objaví osoba v burke. Radšej sa vzdialime. Samozrejme pritom nezabúdame zízať. Predsudok. Je však pravdou, že tento predsudok je skôr vyvolávaný strachom. Terorizmus je hrozba, ktorá je, bohužiaľ, aktuálna v každom momente a na každom mieste. Teda na Slovensku určite nie, všakže? Hah.

Vidíme osobu s tmavšou pleťou a hneď – černoch. Osobne nemám rada delenie „podľa farby“. Biely, čierny, žltý, ružový… Čo ja viem, nie je to trošku povrchné? Avšak je to označenie, ktoré sa zaužívalo. Ak ostaneme len pri tomto, je to ešte v poriadku. Ak už ale prekročíme hranicu a začneme používať prvky rasizmu sprevádzajúce šťavnatými nadávkami, no, to už je veľa. Áno, biely proti čiernym… Ono to ale funguje aj naopak. Čierny proti bielym. (Už to znie, ako by som rozohrávala šachovú partiu.) Predsudok.

Existuje nespočetne mnoho spôsobov, ako môže byť predsudok podaný. Američania vysedávajú vo fastfoodoch, ich decká strieľajú po sebe. Židia sú držgroši a blondínky sú hlúpe, veď to hovorí každý vtip. Samozrejme aj policajti, politici, pre niektorých mužov ženy, pre niektoré ženy muži (mimochodom takéto ženy sú na 100% feministky). Pre tínedžera je človek v štyridsiatke „out“, súci na cvičenie skoku do truhly. Pre starších sú deti dnešnej doby ničomné bytosti, ktoré ak nemajú aplikáciu, netrafia ani na záchod. Jaj, dalo by sa toho nájsť mnoho.

Predsudky. Predsudky. Predsudky.

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

„Iní“ a tí „normálni“

03.07.2018

Pôvodne som chcela písať niečo o kultúre, hudbe a festivaloch, no napokon som zistila, že asi skončím niekde inde. A navyše, znovu sa vrátim k téme, ktorú som už raz riešila. Dúha nepatrí viac »

sója - strukoviny

USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

20.09.2018 22:00

Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom sóje do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s vlaňajšími 25 percentami.

Gibraltár

Španielsko chce do októbra dosiahnuť dohodu s Britániou ohľadom Gibraltáru

20.09.2018 21:58

Gibraltár, zámorské teritórium Británie na južnom cípe Pyrenejského polostrova, opustí EÚ spoločne s Britániou budúci rok 29. marca.

Ukrajina, Doneck

Pušilin ohlásil kandidatúru na post lídra Doneckej ľudovej republiky

20.09.2018 21:22

Od novembra 2014 slúži ako vyslanec DĽR na rokovaniach Trilaterálnej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskej metropole Minsk.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 25536x
Priemerná čítanosť článkov: 1064x

Autor blogu

Kategórie