Založ si blog

Predsudok náš každodenný

Charakter ľudí sa meria podľa toho, čo si môžu dovoliť. Všeobecne to tak naozaj platí. Viem, tie všetky krásne príslovia hovoria, nesúď knihu podľa obalu. Toto sú však predsudky voči iným.

Ak by ste postavili vedľa seba dvoch ľudí – jedného v obleku, druhého otrhanca, automaticky vám v hlave vyskočí porovnávacia tabuľka. Dobre, nebudem používať len vám. Nám. Patrím sem aj ja. Nerada si to priznávam, vyzniem potom ako bezcharakterný človek, no v určitom zmysle aj mne vyskočí v hlave taký malý výkričník. Ak by som prišla do kontaktu s prvým spomínaným, asi by som naňho pozerala ako na slušného človeka s príjemným vystupovaním. Ak by to bol ten druhý, asi by som si skontrolovala, či mám všetky veci v taške. Predsudok.

Sme v nákupnom centre a vedľa nás sa objaví osoba v burke. Radšej sa vzdialime. Samozrejme pritom nezabúdame zízať. Predsudok. Je však pravdou, že tento predsudok je skôr vyvolávaný strachom. Terorizmus je hrozba, ktorá je, bohužiaľ, aktuálna v každom momente a na každom mieste. Teda na Slovensku určite nie, všakže? Hah.

Vidíme osobu s tmavšou pleťou a hneď – černoch. Osobne nemám rada delenie „podľa farby“. Biely, čierny, žltý, ružový… Čo ja viem, nie je to trošku povrchné? Avšak je to označenie, ktoré sa zaužívalo. Ak ostaneme len pri tomto, je to ešte v poriadku. Ak už ale prekročíme hranicu a začneme používať prvky rasizmu sprevádzajúce šťavnatými nadávkami, no, to už je veľa. Áno, biely proti čiernym… Ono to ale funguje aj naopak. Čierny proti bielym. (Už to znie, ako by som rozohrávala šachovú partiu.) Predsudok.

Existuje nespočetne mnoho spôsobov, ako môže byť predsudok podaný. Američania vysedávajú vo fastfoodoch, ich decká strieľajú po sebe. Židia sú držgroši a blondínky sú hlúpe, veď to hovorí každý vtip. Samozrejme aj policajti, politici, pre niektorých mužov ženy, pre niektoré ženy muži (mimochodom takéto ženy sú na 100% feministky). Pre tínedžera je človek v štyridsiatke „out“, súci na cvičenie skoku do truhly. Pre starších sú deti dnešnej doby ničomné bytosti, ktoré ak nemajú aplikáciu, netrafia ani na záchod. Jaj, dalo by sa toho nájsť mnoho.

Predsudky. Predsudky. Predsudky.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

Miroslav Lajčák

Prezidentské voľby by podľa najnovšieho prieskumu vyhral Lajčák

19.11.2018 10:40

Súčasný minister zahraničných vecí má pred Mistríkom a Harabinom náskok až 20%.

Peter Žiga

Žiga loboval na stredoeurópskom fóre za jadrovú energiu

19.11.2018 10:36

Slovenská republika práve vďaka jadru podľa Petra Žigu dosahuje podiel nízkouhlíkových zdrojov na úrovni až 82 %, s perspektívou ďalšieho rastu.

SR ŠTS Kosík polícia Mali zadržanie

Kosík je v Mali stále za mrežami

19.11.2018 10:12

Bývalý príslušník SIS minulý týždeň tvrdil, že ho z väzenia prepustili.

pišta harabin

Švecová žiada preloženie Harabina na nižší súd

19.11.2018 10:03

Konanie Harabina v trestnej veci Róberta Lališa podľa šéfky Najvyššieho súdu smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 28347x
Priemerná čítanosť článkov: 1134x

Autor blogu

Kategórie