Založ si blog

Influencer – moderný brainwashing?

Počuli ste niekedy slovíčko influencer? Ak nie, tak ponúknem krátku definíciu:

Človek, ktorý je dostatočne známy na to, aby dokázal pohnúť väčším množstvom ľudí. Teda lepšie povedané, dokáže svojím názorom, skutkami či myšlienkami ovplyvniť.

Nie, nie sú to populisti. Nie, nesúvisí to s politikou. Aspoň nie tak, ako to myslím ja.

A nie, nejde ani o marketingové prostriedky. Áno, sú to ľudia, verejne známi, ktorí majú za sebou publikum schopné kúpiť si daný produkt, ak sa v reklame mihnú aspoň na chvíľu. V poslednej dobe už ani nejde o „klasickú“ reklamu v televíziách. Dnes už existuje nepriama reklama podporovaná sociálnymi sieťami.

Sem by som zaradila aj YouTube (miesto, kde si aj osemročný Ferko od susedov zriadil svoj kanál a teraz tam prispieva videami z jeho fiktívneho sveta Minecraftu). Rovnako tak aj blogy. Veď sa spýtajte strýčka Gúgla, ten vám toho povie.

Na Slovensku je mnoho takýchto osobností – influencerov. Športovci, herci, speváci, modelky, umelci, už spomínaní youtuberi, blogeri…

ALE! Nechcem aby ste si mysleli, že influencer znamená nevyhnutne zapredanec, ktorí vraví deckám: „Kúp to!“ Sú to ľudia, ktorí skutočne dokážu zmeniť tok myšlienok, dobre, najčastejšie myšlienok mladých. Nevravím, že len v tom dobrom smere, no sú takí, ktorí sa o to snažia. Ak dieťa počúva výkvet slovenského rapu, tak si možno trošku viac rozšíri svoj slovník zakázaných slov. No sú tu takí, ktorí sa im snažia poskytnúť myšlienkotvorný obsah.

Áno, je to ovplyvňovanie. Ale čo nás neovplyvňuje? Podstatnejšie je vymedziť si určité hranice, ktoré stanovia akúsi bilanciu… ale, o čo sa snažím?! Veď kto na svete nie je ovplyvnení hoci aj najotravnejším zeleným stvorením, ktoré bolo stvorené za účelom zlej, no efektívnej reklamy?

Ak ste aj čítali niektorý z mojich blogov, mohol vás ovplyvniť. Podotýkam slovíčko mohol, to neznamená, že aj ovplyvnil. Samozrejme, ak by ste si vzali z mojich príspevkov niečo dobré, poteší ma to. No odkiaľ viem, že ten môj názor je správny? Mojimi očami je, vašimi nie je… Mnohokrát som zmenila svoj vlastný názor vplyvom iných faktorov. Človek sa mení a prispôsobuje. Niektoré názory však nezmením asi nikdy.

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

„Iní“ a tí „normálni“

03.07.2018

Pôvodne som chcela písať niečo o kultúre, hudbe a festivaloch, no napokon som zistila, že asi skončím niekde inde. A navyše, znovu sa vrátim k téme, ktorú som už raz riešila. Dúha nepatrí viac »

ropný tanker, loď, more

Pri západoafrickom pobreží zmizol z radarov ropný tanker

21.08.2018 18:23

Pred prerušením komunikácie bolo plavidlo v Guinejskom zálive, známom ako pôsobisko pirátov.

Stop, stopka, zastavenie, zákaz, graf

USA uvalili sankcie aj na slovenskú firmu

21.08.2018 18:22

USA v utorok uvalili sankcie na dvoch Rusov, jednu ruskú a jednu slovenskú firmu. Pomáhali vraj iným ruským firmám vyhnúť sa sankciám.

práca, zamestnanie

Darí sa nám zamestnávať migrantov, tvrdí nemecký spolkový úrad práce

21.08.2018 18:00

Utečenci v Nemecku sa dobre integrovali na trhu práce, uviedol spolkový úrad práce.

gabor gal

Zmenia sa pravidlá pre ústavných sudcov?

21.08.2018 18:00

Na ústavných sudcov budú kladené vyššie nároky. Vláda má v stredu na programe nové pravidlá pre ich voľbu.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 24003x
Priemerná čítanosť článkov: 1000x

Autor blogu

Kategórie