Založ si blog

Influencer – moderný brainwashing?

Počuli ste niekedy slovíčko influencer? Ak nie, tak ponúknem krátku definíciu:

Človek, ktorý je dostatočne známy na to, aby dokázal pohnúť väčším množstvom ľudí. Teda lepšie povedané, dokáže svojím názorom, skutkami či myšlienkami ovplyvniť.

Nie, nie sú to populisti. Nie, nesúvisí to s politikou. Aspoň nie tak, ako to myslím ja.

A nie, nejde ani o marketingové prostriedky. Áno, sú to ľudia, verejne známi, ktorí majú za sebou publikum schopné kúpiť si daný produkt, ak sa v reklame mihnú aspoň na chvíľu. V poslednej dobe už ani nejde o „klasickú“ reklamu v televíziách. Dnes už existuje nepriama reklama podporovaná sociálnymi sieťami.

Sem by som zaradila aj YouTube (miesto, kde si aj osemročný Ferko od susedov zriadil svoj kanál a teraz tam prispieva videami z jeho fiktívneho sveta Minecraftu). Rovnako tak aj blogy. Veď sa spýtajte strýčka Gúgla, ten vám toho povie.

Na Slovensku je mnoho takýchto osobností – influencerov. Športovci, herci, speváci, modelky, umelci, už spomínaní youtuberi, blogeri…

ALE! Nechcem aby ste si mysleli, že influencer znamená nevyhnutne zapredanec, ktorí vraví deckám: „Kúp to!“ Sú to ľudia, ktorí skutočne dokážu zmeniť tok myšlienok, dobre, najčastejšie myšlienok mladých. Nevravím, že len v tom dobrom smere, no sú takí, ktorí sa o to snažia. Ak dieťa počúva výkvet slovenského rapu, tak si možno trošku viac rozšíri svoj slovník zakázaných slov. No sú tu takí, ktorí sa im snažia poskytnúť myšlienkotvorný obsah.

Áno, je to ovplyvňovanie. Ale čo nás neovplyvňuje? Podstatnejšie je vymedziť si určité hranice, ktoré stanovia akúsi bilanciu… ale, o čo sa snažím?! Veď kto na svete nie je ovplyvnení hoci aj najotravnejším zeleným stvorením, ktoré bolo stvorené za účelom zlej, no efektívnej reklamy?

Ak ste aj čítali niektorý z mojich blogov, mohol vás ovplyvniť. Podotýkam slovíčko mohol, to neznamená, že aj ovplyvnil. Samozrejme, ak by ste si vzali z mojich príspevkov niečo dobré, poteší ma to. No odkiaľ viem, že ten môj názor je správny? Mojimi očami je, vašimi nie je… Mnohokrát som zmenila svoj vlastný názor vplyvom iných faktorov. Človek sa mení a prispôsobuje. Niektoré názory však nezmením asi nikdy.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

donald trump

USA zaradili Pakistan na zoznam krajín porušujúcich náboženské slobody

11.12.2018 19:32

Presun na čiernu listinu umožňuje, aby USA na Pakistan uvalili sankcie.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

VIDEO: Každý druhý nový zamestnanec môže byť cudzinec

11.12.2018 19:00

Väčšina domácich firiem plánuje masívne nábory ľudí. Už v budúcom roku by mohla byť až polovica nových pracovných miest obsadená cudzincami.

naarden, ján amos, komenský

Strelec v katedrále zabil štyroch ľudí a spáchal samovraždu

11.12.2018 18:46

Polícia a záchranári povedali, že muž mal pri sebe revolver a pištoľ s kalibrom 0,38 mm.

Ana Brnabičová, Denisa Saková

Slovensko naučí Srbsko elektronicky komunikovať

11.12.2018 18:18

Srbskú premiérku zaujala možnosť všetky potrebné doklady si vybaviť v priestoroch jedného klientskeho centra.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 28867x
Priemerná čítanosť článkov: 1155x

Autor blogu

Kategórie