Založ si blog

Influencer – moderný brainwashing?

Počuli ste niekedy slovíčko influencer? Ak nie, tak ponúknem krátku definíciu:

Človek, ktorý je dostatočne známy na to, aby dokázal pohnúť väčším množstvom ľudí. Teda lepšie povedané, dokáže svojím názorom, skutkami či myšlienkami ovplyvniť.

Nie, nie sú to populisti. Nie, nesúvisí to s politikou. Aspoň nie tak, ako to myslím ja.

A nie, nejde ani o marketingové prostriedky. Áno, sú to ľudia, verejne známi, ktorí majú za sebou publikum schopné kúpiť si daný produkt, ak sa v reklame mihnú aspoň na chvíľu. V poslednej dobe už ani nejde o „klasickú“ reklamu v televíziách. Dnes už existuje nepriama reklama podporovaná sociálnymi sieťami.

Sem by som zaradila aj YouTube (miesto, kde si aj osemročný Ferko od susedov zriadil svoj kanál a teraz tam prispieva videami z jeho fiktívneho sveta Minecraftu). Rovnako tak aj blogy. Veď sa spýtajte strýčka Gúgla, ten vám toho povie.

Na Slovensku je mnoho takýchto osobností – influencerov. Športovci, herci, speváci, modelky, umelci, už spomínaní youtuberi, blogeri…

ALE! Nechcem aby ste si mysleli, že influencer znamená nevyhnutne zapredanec, ktorí vraví deckám: „Kúp to!“ Sú to ľudia, ktorí skutočne dokážu zmeniť tok myšlienok, dobre, najčastejšie myšlienok mladých. Nevravím, že len v tom dobrom smere, no sú takí, ktorí sa o to snažia. Ak dieťa počúva výkvet slovenského rapu, tak si možno trošku viac rozšíri svoj slovník zakázaných slov. No sú tu takí, ktorí sa im snažia poskytnúť myšlienkotvorný obsah.

Áno, je to ovplyvňovanie. Ale čo nás neovplyvňuje? Podstatnejšie je vymedziť si určité hranice, ktoré stanovia akúsi bilanciu… ale, o čo sa snažím?! Veď kto na svete nie je ovplyvnení hoci aj najotravnejším zeleným stvorením, ktoré bolo stvorené za účelom zlej, no efektívnej reklamy?

Ak ste aj čítali niektorý z mojich blogov, mohol vás ovplyvniť. Podotýkam slovíčko mohol, to neznamená, že aj ovplyvnil. Samozrejme, ak by ste si vzali z mojich príspevkov niečo dobré, poteší ma to. No odkiaľ viem, že ten môj názor je správny? Mojimi očami je, vašimi nie je… Mnohokrát som zmenila svoj vlastný názor vplyvom iných faktorov. Človek sa mení a prispôsobuje. Niektoré názory však nezmením asi nikdy.

Všetko a dokopy nič

01.06.2018

Nasledujúcu článok je zmesou sarkazmu, irónie, beznádeje, hnevu a ľahostajnosti. Je to tok myšlienok, ktoré ignorujte alebo kritizujte. Prípadne niečo medzi tým. Chráňme si osobné údaje! viac »

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Sarah Sandersová, USA, Florida, škola,Trump, zbrane,

Trumpovu hovorkyňu Sandersovú údajne odmietli obslúžiť v reštaurácii

23.06.2018 22:04

Stránky reštaurácie vzápätí zaplavilo množstvo pozitívnych aj negatívnych hodnotení kvality podniku.

Bratislava, Korunovácia Leopolda II., Marek Majeský

V Bratislave korunovali mladšieho syna Márie Terézie Leopolda II.

23.06.2018 21:47

Samotnej korunovácii predchádzal korunovačný sprievod, ktorý po obrade pokračoval ulicami Bratislavy až na Hviezdoslavovo námestie.

Británia, protest, brexit, Londýn

Na druhé výročie referenda o brexite demonštrovali v Londýne desaťtisíce ľudí

23.06.2018 21:13

Demonštrácia sa konala pri príležitosti druhého výročia referenda, v ktorom Briti tesnou väčšinou odsúhlasili tzv. brexit.

Horst Seehofer

Seehofer zopakoval, že nehodlá v spore s Merkelovou ustúpiť

23.06.2018 20:27

Predsedníčka koaličnej SPD varovala, že sa Seehofer vydal na cestu "k nemeckému brexitu".

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 16787x
Priemerná čítanosť článkov: 839x

Autor blogu

Kategórie