Založ si blog

Influencer – moderný brainwashing?

Počuli ste niekedy slovíčko influencer? Ak nie, tak ponúknem krátku definíciu:

Človek, ktorý je dostatočne známy na to, aby dokázal pohnúť väčším množstvom ľudí. Teda lepšie povedané, dokáže svojím názorom, skutkami či myšlienkami ovplyvniť.

Nie, nie sú to populisti. Nie, nesúvisí to s politikou. Aspoň nie tak, ako to myslím ja.

A nie, nejde ani o marketingové prostriedky. Áno, sú to ľudia, verejne známi, ktorí majú za sebou publikum schopné kúpiť si daný produkt, ak sa v reklame mihnú aspoň na chvíľu. V poslednej dobe už ani nejde o „klasickú“ reklamu v televíziách. Dnes už existuje nepriama reklama podporovaná sociálnymi sieťami.

Sem by som zaradila aj YouTube (miesto, kde si aj osemročný Ferko od susedov zriadil svoj kanál a teraz tam prispieva videami z jeho fiktívneho sveta Minecraftu). Rovnako tak aj blogy. Veď sa spýtajte strýčka Gúgla, ten vám toho povie.

Na Slovensku je mnoho takýchto osobností – influencerov. Športovci, herci, speváci, modelky, umelci, už spomínaní youtuberi, blogeri…

ALE! Nechcem aby ste si mysleli, že influencer znamená nevyhnutne zapredanec, ktorí vraví deckám: „Kúp to!“ Sú to ľudia, ktorí skutočne dokážu zmeniť tok myšlienok, dobre, najčastejšie myšlienok mladých. Nevravím, že len v tom dobrom smere, no sú takí, ktorí sa o to snažia. Ak dieťa počúva výkvet slovenského rapu, tak si možno trošku viac rozšíri svoj slovník zakázaných slov. No sú tu takí, ktorí sa im snažia poskytnúť myšlienkotvorný obsah.

Áno, je to ovplyvňovanie. Ale čo nás neovplyvňuje? Podstatnejšie je vymedziť si určité hranice, ktoré stanovia akúsi bilanciu… ale, o čo sa snažím?! Veď kto na svete nie je ovplyvnení hoci aj najotravnejším zeleným stvorením, ktoré bolo stvorené za účelom zlej, no efektívnej reklamy?

Ak ste aj čítali niektorý z mojich blogov, mohol vás ovplyvniť. Podotýkam slovíčko mohol, to neznamená, že aj ovplyvnil. Samozrejme, ak by ste si vzali z mojich príspevkov niečo dobré, poteší ma to. No odkiaľ viem, že ten môj názor je správny? Mojimi očami je, vašimi nie je… Mnohokrát som zmenila svoj vlastný názor vplyvom iných faktorov. Človek sa mení a prispôsobuje. Niektoré názory však nezmením asi nikdy.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

Čína, uhlie, ťažba, priemysel

USA zvažujú upraviť vojenské základne na vývoz uhlia a plynu

16.10.2018 08:25

Spojené štáty zvažujú upraviť vojenské základne na západnom pobreží Spojených štátov na tranzitné miesta pre vývoz uhlia a zemného plynu do Ázie.

Dolár

Deficit Spojených štátov je najvyšší za šesť rokov

16.10.2018 08:00

Rozpočtový deficit Spojených štátov vo fiškálnom roku 2018 vzrástol o 113 miliárd dolárov na 779 miliárd dolárov.

parlament,

Nájde koalícia v parlamente 90 hlasov?

16.10.2018 08:00

Poslanci Národnej rady majú dnes na stole dva dôležité zákony.

(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro, bankovky

Talianska vláda schválila návrh rozpočtu a poslala ho do Bruselu

16.10.2018 07:37

Talianska vláda v pondelok schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a poslala ho Európskej komisii na posúdenie.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 27376x
Priemerná čítanosť článkov: 1095x

Autor blogu

Kategórie