Založ si blog

Influencer – moderný brainwashing?

Počuli ste niekedy slovíčko influencer? Ak nie, tak ponúknem krátku definíciu:

Človek, ktorý je dostatočne známy na to, aby dokázal pohnúť väčším množstvom ľudí. Teda lepšie povedané, dokáže svojím názorom, skutkami či myšlienkami ovplyvniť.

Nie, nie sú to populisti. Nie, nesúvisí to s politikou. Aspoň nie tak, ako to myslím ja.

A nie, nejde ani o marketingové prostriedky. Áno, sú to ľudia, verejne známi, ktorí majú za sebou publikum schopné kúpiť si daný produkt, ak sa v reklame mihnú aspoň na chvíľu. V poslednej dobe už ani nejde o „klasickú“ reklamu v televíziách. Dnes už existuje nepriama reklama podporovaná sociálnymi sieťami.

Sem by som zaradila aj YouTube (miesto, kde si aj osemročný Ferko od susedov zriadil svoj kanál a teraz tam prispieva videami z jeho fiktívneho sveta Minecraftu). Rovnako tak aj blogy. Veď sa spýtajte strýčka Gúgla, ten vám toho povie.

Na Slovensku je mnoho takýchto osobností – influencerov. Športovci, herci, speváci, modelky, umelci, už spomínaní youtuberi, blogeri…

ALE! Nechcem aby ste si mysleli, že influencer znamená nevyhnutne zapredanec, ktorí vraví deckám: „Kúp to!“ Sú to ľudia, ktorí skutočne dokážu zmeniť tok myšlienok, dobre, najčastejšie myšlienok mladých. Nevravím, že len v tom dobrom smere, no sú takí, ktorí sa o to snažia. Ak dieťa počúva výkvet slovenského rapu, tak si možno trošku viac rozšíri svoj slovník zakázaných slov. No sú tu takí, ktorí sa im snažia poskytnúť myšlienkotvorný obsah.

Áno, je to ovplyvňovanie. Ale čo nás neovplyvňuje? Podstatnejšie je vymedziť si určité hranice, ktoré stanovia akúsi bilanciu… ale, o čo sa snažím?! Veď kto na svete nie je ovplyvnení hoci aj najotravnejším zeleným stvorením, ktoré bolo stvorené za účelom zlej, no efektívnej reklamy?

Ak ste aj čítali niektorý z mojich blogov, mohol vás ovplyvniť. Podotýkam slovíčko mohol, to neznamená, že aj ovplyvnil. Samozrejme, ak by ste si vzali z mojich príspevkov niečo dobré, poteší ma to. No odkiaľ viem, že ten môj názor je správny? Mojimi očami je, vašimi nie je… Mnohokrát som zmenila svoj vlastný názor vplyvom iných faktorov. Človek sa mení a prispôsobuje. Niektoré názory však nezmením asi nikdy.

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

04.04.2018

... pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.) Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti viac »

Miznú stromy aj všednosť

03.04.2018

Otvorím oči, moje chodidlá sa dotknú studenej zeme. Desať rokov. Ďalší deň. Otvorím oči, ďalšie starosti. Dvadsať rokov. Rutina sa opakuje. Ďalší deň. Otvorím oči. Tridsať rokov. Takto viac »

Jaroslav Spišiak

Riaditeľa inšpekcie by po novom mala do funkcie menovať vláda

21.04.2018 16:44

Zákon by mohol nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka.

Graf, ekonomika

USA a EÚ po nehode Boeingu nariadili povinné kontroly motorov

21.04.2018 16:44

Európske a americké civilné orgány nariadili povinné kontroly motorov lietadiel podobných tomu, v ktorom zahynula pasažierka.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Experti z OPCW sú na ceste do mesta Dúmá

21.04.2018 16:42

Moskva podľa Zacharovovej očakáva, že odborníci z OPCW uskutočnia nestranné vyšetrovanie incidentu v Dúmá a čo najskôr predložia objektívnu správu.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA

V Liptovskom Hrádku sa prevrátil raft, neprežila matka troch detí

21.04.2018 15:52

Nehodu neprežila 37-ročná mama, ktorá ako jediná nemala vestu.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 15583x
Priemerná čítanosť článkov: 779x

Autor blogu

Kategórie