Založ si blog

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

… pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.)

Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti siahajú po neoverených informáciách.

Som názoru, že objektivita neexistuje. Vždy sa nájde v článku niečo subjektívne. A nie len v článku, ale v každom zdroji informácií, vo všetkom, čo človek napíše, či povie. Je nemožné, aby mohlo byť niečo objektívne. Toto je môj subjektívny pohľad na objektivitu, ktorý môžete hodnotiť subjektívne, prípadne objektívne, ak si niekto subjektívne myslí, že to bude objektívne. (Túto vetu som zlepila behom pár sekúnd, preto je pravdepodobné, že z nej budete rovnako mimo ako ja pri spätnom čítaní.)

Čo sa týka informácií, ktoré so sebou nesie ten-ktorý článok, bolo by dobré, ak by obsahoval reálne informácie a nie skreslenú realitu. Na druhú stranu, čitateľ by si mohol dať námahu hľadať vo viacerých zdrojoch a nie sa obmedzovať len na jeden. Vždy si treba uchovať racionálne zmýšľanie. (Hej, ľahko sa mi to píše.)

Na problém šírenia (polo)právd v publicistických kruhoch sa začalo upozorňovať najmä v poslednom období. Bolo to tu aj predtým, no dnes je to o niečom inom. Jednoducho, ľudia (aj ja som človek) sa začínajú po verejnej facke dožadovať pravdy.

Rátala som s tým, že nedávne udalosti zmenia tému rozhovorov, názory a aj konania niektorých ľudí. Rátala som aj s tým, že si aj ja sama budem musieť otvoriť oči a hľadať pravdu vo svojom vlastnom záujme. Dokonca som sa sama zúčastnila pochodu Za lepšie Slovensko. Účasť tu som nebrala ako potrebu zaobstarania fotky a jej následné zavesenie na sociálnu sieť. Ani preto, aby som bezhlavo skočila do davu a začala vykrikovať rôzne heslá. A rovnako nie preto, aby som mohla v debatách prispieť mojimi dohadmi. Bola som tam z dôvodu, možno trochu naivného, no chcela som zistiť, aká je situácia naozaj, a nie len počúvať názory iných. Chcela som mať pocit aspoň nejakej skutočnosti, ktorej môžem veriť.

Myslela som, že atmosféra bude (viac) nenávistná. Je jasné, že ľudia boli naštvaní a vykrikovali rôzne „rýmovačky“, no prekvapilo ma, akí zhovievaví boli. Pocítila som euforický stav mysliac si, že určite nastane zmena. Nuž, doteraz sa to, čo žiadali, celkom (vôbec) nesplnilo. Ale o tom rečniť nechcem, môžete si vyhľadať nespočetne mnoho článkov či už tu, či už inde, kde, hádam, nájdete to, čo bude vyhovovať vaším ušiam (očiam).

Rátala som s tým, že sa to bude celé ťahať, najmä preto, aby sa zabudlo a ľudia otupeli. Aby nastalo riešenie, pri ktorom si ľudia povedia: „Veď uvidíme čo sa stane, hlavne, že sa už niečo deje.“

Nechcem týmto rozdúchať žeravé uhlíky. Nechcem totiž čítať komentáre o tom, ako by to malo byť. Ja si myslím, vy si myslíte… no je to tak, ako to je. Čo je pod tou veľkou maskou ľudí „tam hore“, nevieme. Klamstvá, možno pravda a úprimnosť. Viete čo je smutné? Sama sa pri tých posledných slovách smejem. Až tak hlboko to všetko kleslo. Nikto neverí nikomu, stratila sa pravda (ak vôbec niekedy bola).

 

Rozmýšľam, či vôbec tento článok zverejním. Hovorila som si, že toto riešiť nechcem. A ani nechcem ovplyvňovať. Ak predsa len čítate tieto riadky, poviem (napíšem) vám už len jedno. Už to tu nebudem riešiť. Nepotrebujete vedieť názor nejakých anonymných rúk, ktoré behajú po klávesnici. Dokážete si utvoriť názor, som si tým viac ako istá. Dokážete ho aj obhájiť, tak bojujte. Možno budete na víťaznej strane a budete mať pocit, že toto je tá pravda, ktorú ste hľadali. Možno budete na tej zlej strane a poviete si, akí sú ľudia hlúpi len preto, lebo nevidia pravdu tak, ako vy. Pocit pravdy mi príde ako ilúzia, ktorú všetci hľadáme. Toto je však pocit okamihu. O niekoľko chvíľ si už možno ani nespomenieme.

Priznávam sa

07.04.2018

Keď som bola malá, bála som sa tmy. Videla som v nej niečo, čo nemohol vidieť nikto iný. Boli tam tvory z môjho sveta fantázie. Číhali na mňa kdesi pod posteľou, či v najtmavšom rohu izby. viac »

Miznú stromy aj všednosť

03.04.2018

Otvorím oči, moje chodidlá sa dotknú studenej zeme. Desať rokov. Ďalší deň. Otvorím oči, ďalšie starosti. Dvadsať rokov. Rutina sa opakuje. Ďalší deň. Otvorím oči. Tridsať rokov. Takto viac »

Influencer – moderný brainwashing?

02.04.2018

Počuli ste niekedy slovíčko influencer? Ak nie, tak ponúknem krátku definíciu: Človek, ktorý je dostatočne známy na to, aby dokázal pohnúť väčším množstvom ľudí. Teda lepšie povedané, viac »

Jaroslav Spišiak

Riaditeľa inšpekcie by po novom mala do funkcie menovať vláda

21.04.2018 16:44

Zákon by mohol nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka.

Graf, ekonomika

USA a EÚ po nehode Boeingu nariadili povinné kontroly motorov

21.04.2018 16:44

Európske a americké civilné orgány nariadili povinné kontroly motorov lietadiel podobných tomu, v ktorom zahynula pasažierka.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Experti z OPCW sú na ceste do mesta Dúmá

21.04.2018 16:42

Moskva podľa Zacharovovej očakáva, že odborníci z OPCW uskutočnia nestranné vyšetrovanie incidentu v Dúmá a čo najskôr predložia objektívnu správu.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA

V Liptovskom Hrádku sa prevrátil raft, neprežila matka troch detí

21.04.2018 15:52

Nehodu neprežila 37-ročná mama, ktorá ako jediná nemala vestu.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 15584x
Priemerná čítanosť článkov: 779x

Autor blogu

Kategórie