Založ si blog

Ľudia vyhlásili pátranie! Hľadá sa . . .

… pravda. (Ak ste čakali kvôli nadpisu niečo veľkolepé, prepáčte.)

Už som sa mnohokrát dostala do kontaktu s názorom, že žurnalistika je odbor, ktorý je neobjektívny, pretože žurnalisti siahajú po neoverených informáciách.

Som názoru, že objektivita neexistuje. Vždy sa nájde v článku niečo subjektívne. A nie len v článku, ale v každom zdroji informácií, vo všetkom, čo človek napíše, či povie. Je nemožné, aby mohlo byť niečo objektívne. Toto je môj subjektívny pohľad na objektivitu, ktorý môžete hodnotiť subjektívne, prípadne objektívne, ak si niekto subjektívne myslí, že to bude objektívne. (Túto vetu som zlepila behom pár sekúnd, preto je pravdepodobné, že z nej budete rovnako mimo ako ja pri spätnom čítaní.)

Čo sa týka informácií, ktoré so sebou nesie ten-ktorý článok, bolo by dobré, ak by obsahoval reálne informácie a nie skreslenú realitu. Na druhú stranu, čitateľ by si mohol dať námahu hľadať vo viacerých zdrojoch a nie sa obmedzovať len na jeden. Vždy si treba uchovať racionálne zmýšľanie. (Hej, ľahko sa mi to píše.)

Na problém šírenia (polo)právd v publicistických kruhoch sa začalo upozorňovať najmä v poslednom období. Bolo to tu aj predtým, no dnes je to o niečom inom. Jednoducho, ľudia (aj ja som človek) sa začínajú po verejnej facke dožadovať pravdy.

Rátala som s tým, že nedávne udalosti zmenia tému rozhovorov, názory a aj konania niektorých ľudí. Rátala som aj s tým, že si aj ja sama budem musieť otvoriť oči a hľadať pravdu vo svojom vlastnom záujme. Dokonca som sa sama zúčastnila pochodu Za lepšie Slovensko. Účasť tu som nebrala ako potrebu zaobstarania fotky a jej následné zavesenie na sociálnu sieť. Ani preto, aby som bezhlavo skočila do davu a začala vykrikovať rôzne heslá. A rovnako nie preto, aby som mohla v debatách prispieť mojimi dohadmi. Bola som tam z dôvodu, možno trochu naivného, no chcela som zistiť, aká je situácia naozaj, a nie len počúvať názory iných. Chcela som mať pocit aspoň nejakej skutočnosti, ktorej môžem veriť.

Myslela som, že atmosféra bude (viac) nenávistná. Je jasné, že ľudia boli naštvaní a vykrikovali rôzne „rýmovačky“, no prekvapilo ma, akí zhovievaví boli. Pocítila som euforický stav mysliac si, že určite nastane zmena. Nuž, doteraz sa to, čo žiadali, celkom (vôbec) nesplnilo. Ale o tom rečniť nechcem, môžete si vyhľadať nespočetne mnoho článkov či už tu, či už inde, kde, hádam, nájdete to, čo bude vyhovovať vaším ušiam (očiam).

Rátala som s tým, že sa to bude celé ťahať, najmä preto, aby sa zabudlo a ľudia otupeli. Aby nastalo riešenie, pri ktorom si ľudia povedia: „Veď uvidíme čo sa stane, hlavne, že sa už niečo deje.“

Nechcem týmto rozdúchať žeravé uhlíky. Nechcem totiž čítať komentáre o tom, ako by to malo byť. Ja si myslím, vy si myslíte… no je to tak, ako to je. Čo je pod tou veľkou maskou ľudí „tam hore“, nevieme. Klamstvá, možno pravda a úprimnosť. Viete čo je smutné? Sama sa pri tých posledných slovách smejem. Až tak hlboko to všetko kleslo. Nikto neverí nikomu, stratila sa pravda (ak vôbec niekedy bola).

 

Rozmýšľam, či vôbec tento článok zverejním. Hovorila som si, že toto riešiť nechcem. A ani nechcem ovplyvňovať. Ak predsa len čítate tieto riadky, poviem (napíšem) vám už len jedno. Už to tu nebudem riešiť. Nepotrebujete vedieť názor nejakých anonymných rúk, ktoré behajú po klávesnici. Dokážete si utvoriť názor, som si tým viac ako istá. Dokážete ho aj obhájiť, tak bojujte. Možno budete na víťaznej strane a budete mať pocit, že toto je tá pravda, ktorú ste hľadali. Možno budete na tej zlej strane a poviete si, akí sú ľudia hlúpi len preto, lebo nevidia pravdu tak, ako vy. Pocit pravdy mi príde ako ilúzia, ktorú všetci hľadáme. Toto je však pocit okamihu. O niekoľko chvíľ si už možno ani nespomenieme.

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Pobozkať či vyfajčiť?

08.08.2018

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený. Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

donald trump

USA zaradili Pakistan na zoznam krajín porušujúcich náboženské slobody

11.12.2018 19:32

Presun na čiernu listinu umožňuje, aby USA na Pakistan uvalili sankcie.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

VIDEO: Každý druhý nový zamestnanec môže byť cudzinec

11.12.2018 19:00

Väčšina domácich firiem plánuje masívne nábory ľudí. Už v budúcom roku by mohla byť až polovica nových pracovných miest obsadená cudzincami.

naarden, ján amos, komenský

Strelec v katedrále zabil štyroch ľudí a spáchal samovraždu

11.12.2018 18:46

Polícia a záchranári povedali, že muž mal pri sebe revolver a pištoľ s kalibrom 0,38 mm.

Ana Brnabičová, Denisa Saková

Slovensko naučí Srbsko elektronicky komunikovať

11.12.2018 18:18

Srbskú premiérku zaujala možnosť všetky potrebné doklady si vybaviť v priestoroch jedného klientskeho centra.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 28870x
Priemerná čítanosť článkov: 1155x

Autor blogu

Kategórie