Založ si blog

Pobozkať či vyfajčiť?

Ak čítate tento článok kvôli značne nemravnému názvu, môj zámer bol splnený.

Pred mnohými (dvomi) rokmi, som sa dozvedela o pojme „slam poetry“ a v poslednom čase na tento pojem narážam čoraz viac. V dnešnej dobe môže knihu napísať každý, rovnako ako napísať báseň, stať sa youtuberom či začať písať blog. A tento fakt je dosť zreteľný. Avšak to, či sa začne hovoriť o talente alebo prepadáku závisí od čitateľov, divákov, poslucháčov.

Rada čítam, či už poéziu alebo prózu, no a ešte radšej mám, ak ide o skutočne dobré diela. Takéto produkty ľudského talentu mi zostávajú v hlave ešte dlho po prečítaní, prípadne vypočutí.

Slam poetry je hovorená poézie na štýl stand-upu. Jej cieľom je zaujať publikum, minimálne nebyť vypískaný. Ak chcete zistiť viac, bude lepšie „vhodiť“ tento pojem do Gúglu, ktorý vás navedie na Wikipédiu a o pár linkov nižšie aj na oficiálnu stránku českých slamerov (tak sa volajú odvážlivci s básňou na srdci a mikrofónom v ruke).

Ak ste sa dostali do tohto bodu, je možné, že vás téma slam poetry zaujala. Neváhajte preto pokračovať v sliedení na internete, ktoré vám určite ponúkne obsahovo výdatnejšie články. Ešte predtým však ponúknem, podľa mňa, dve skutočne dobré vystúpenia.

Prvý je slamer Harry Baker so svojou básňou „Paper People“ teda „Papieroví ľudia“*. V tejto oblasti nejde o žiadneho nováčika, jeho báseň ma však skutočne nadchla. V angličtine sa to celé pekne rýmuje, no veľmi to nepridáva na zrozumiteľnosti. Preto vás link (kliknite na to farebné slovo) zavedie na stránku Slamoviny, kde okrem iného nájdete aj zaujímavé informácie o slam poetry.

No a ďalší je Jiří Charvát, vďaka ktorému pochopíte názov tohto článku. Človek, ktorý nepobozkal žabu, ale vyfajčil ju. Priznávam, jeho myslenie pôsobí akoby sa chystal zaklopkať na vaše dvere s (ne)dobrým úmyslom naverbovať vás do sekty, no napriek tomu, jeho myšlienky majú nesmiernu váhu. Možno nie tu na Zemi, pretože jeho myslenie presahuje asi… všetko. No tie, ktoré vložil do básne „Co vidíš, když zavřeš oči?“ stoja za zamyslenie.

Príjemné počúvanie.

*(Reakcia na komentár od pausiusa: Moja gramatika očividne medzi talent nepatrí a ani nikdy nebude. Ďakujem za upozornenie, chybička se vloudila. A o talente nerozhodujú čitatelia, ale rozhodujú o úspechu, prípadne neúspechu. Ďakujem za komentár, kliknutie a prečítanie.)

Zbohom, Pravda

22.09.2018

Nič pre ľudí, ktorí čakajú výdatný obsah plný „trefného“ názoru na prehnitý svet, v ktorom ide všetko do p**e. Ktorí čakajú na chyby druhých, ktorí žijú len preto, aby riešili viac »

Alfa samci vs. feministky? !

10.07.2018

Berte niektoré veci s nadhľadom tak, ako som ich pri písaní brala ja. No dúfam, že nejakú podstatu v tomto texte zachytíte. Úprimne, už dlhšie som sa zaujímala o vzťah - muži verzus ženy. viac »

„Iní“ a tí „normálni“

03.07.2018

Pôvodne som chcela písať niečo o kultúre, hudbe a festivaloch, no napokon som zistila, že asi skončím niekde inde. A navyše, znovu sa vrátim k téme, ktorú som už raz riešila. Dúha nepatrí viac »

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

VIDEO: Každý druhý nový zamestnanec môže byť cudzinec

11.12.2018 19:00

Väčšina domácich firiem plánuje masívne nábory ľudí. Už v budúcom roku by mohla byť až polovica nových pracovných miest obsadená cudzincami.

naarden, ján amos, komenský

Strelec v katedrále zabil štyroch ľudí a spáchal samovraždu

11.12.2018 18:46

Polícia a záchranári povedali, že muž mal pri sebe revolver a pištoľ s kalibrom 0,38 mm.

Ana Brnabičová, Denisa Saková

Slovensko naučí Srbsko elektronicky komunikovať

11.12.2018 18:18

Srbskú premiérku zaujala možnosť všetky potrebné doklady si vybaviť v priestoroch jedného klientskeho centra.

NRSR schôdza zasadnutie

Na zmrazenie poslaneckých platov nebola vôľa

11.12.2018 18:00

Nárast platov ústavných činiteľov bude štátny rozpočet stáť zhruba 3 milióny eur.

lucy

Všetko a dokopy nič... Jednoducho len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 28865x
Priemerná čítanosť článkov: 1155x

Autor blogu

Kategórie